چهارشنبه، مهر ۲۲، ۱۳۸۸

سخنی چند در باره تحصیل در باکو

درست همون شبی که تصمیم به باز گشایی این وبلاگ نیمه تعطیل گرفتم کامپیوترم دچار مشکل شد و تقریباً یک هفته ای وقت نکردم تا درستش کنم، به همین دلیل امشب اولین پست از سری جدید رو می فرستم.

اول از همه در باره وضعیت تحصیل در باکو و دانشگاه هنر اینجا چند کلمه.

الان دو سالی هست که ایران مدرک “آکادمی هنر” آذربایجان رو قبول می کنه، حتی یکی از بچه ها از اینجا انتقالی گرفت به دانشگاهی در ایران .(اطلاعی ندارم کدوم دانشگاه)

برای ورود به دانشگاه مثل ایران احتیاج به مدرک پیش دانشگاهی دارید، البته از اونجایی که اینجا همه چیز با پول حل و فصل میشه با چند میلیون رشوه میتونید با دیپلم هم ثبت نام کنید مبلغ دقیقش هم بسته به چونه زدنه البته!!

غیر از این باید زبان ترکی یا روسی هم بلد باشید. طبق قانون اینجا، احتیاجی به امتحان دادن ندارید ولی باید یک سال دوره آموزش زبان (موسوم به حاضرلیق) بگذرونید که شامل درس های تاریخ و طراحی هم هست. در عمل این یک سال برای کسی که زبان بلد باشه به جز وقت تلف کردن چیزی نیست با مبلغی در حدود یک میلیون رشوه میتونید این یک سال رو هم یه شبه پاس کنید!!!

شهریه دوره حاضرلیق هر سال عوض میشه ولی در حدود 600 دلار هستش.

شهریه تحصیل یک ساله در رشته مجسمه سازی 1400 دلار هست البته هر سال اضافه میشه ولی هر سالی که ثبت نام کنید تا آخر تحصیلتون ثابت می مونه.

هزینه زندگی در باکو و اجاره خونه بالاست، تقریباً در حد شهر های متوسط اروپا، کرایه یک اتاق یک خوابه با یک سالن تقریباً ماهی 360 دلار میشه و چیزی در حدود 300 دلار هم حداقل هزینه مورد نیاز ماهانه برای زندگیه.

ضمناً اشاره کنم که اینجا همه چیز با پول حل و فصل میشه و از بورسیه و این حرف ها کلاً خبری نیست…

در مورد سطح تحصیل هم باید بگم که رشته گرافیک اینجا از ایران خیلی عقب تره و ارزشش رو نداره که از ایران برای تحصیل به باکو اومد. در رشته مجسمه سازی هم خبری از کار مدرن نیست و فقط کار آکادمیک و کلاسیک از بدن رو یاد میدند. رشته نقاشی هم همینه مدرنیسم هم بی مدرنیسم!

امیدوارم که این اطلاعات مفید واقع بشه.

2 نظر:

Anonymous ناشناس گفت...

با سلام
میخواستم درباره طراحی داخلی در شهر باکو برایم اطاعاتی ارائه دهید
با تشکر نو تاژ

۴:۱۷ بعدازظهر  
Anonymous پرنیان نقش گفت...

فرهاد رفیعی
از کرج
سلام می خواستم بگم اولین بار که وبت را دیدم کلی ذوق زده شدم و با ولع تمام ارشیوت را زبر رو کردم و لذت بردم و وقتی دیدم که تعطیلش کردی حالم گرفت خواهش میکنم ادامه بده از خودت اثارت و دور برت بنویس و عکس بنداز خواهش میکنم........
http://parnianenaghsh.blogfa.com/

۵:۵۰ بعدازظهر  

ارسال یک نظر

اشتراک در نظرات پیام [Atom]

<< صفحهٔ اصلی